telefon alarmowy 998 lub 112 |

Aktualności

Ćwiczenia w ZPD Kołacz
Data dodania: 09.03.2015
Ćwiczenia w ZPD Kołacz

W dniu 5 marca 2015 roku około godziny 10:20 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Świdwinie wpłynęło zgłoszenie o pożarze składu drewna w Zakładzie Produkcji Drzewnej w miejscowości Kołacz, gm. Połczyn-Zdrój.

Na miejsce pożaru zadysponowane, w pierwszej kolejności zostały: JRG Świdwin, OSP Kołacz  i  OSP Połczyn-Zdrój. W dalszej kolejności zaalarmowane zostały pozostałe jednostki OSP z terenu gminy Połczyn-Zdrój. Pracownicy zakłądu próbowali sami ugasić pożar dostępnym podręcznym sprzętem gaśniczym, jednak działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Po ogłoszonym alarmie wewnąrz zakładu przeprowadzona została ewakuacja pracowników, a po sprawdzeniu obecności w miejscu zbiórki okazało się, że brakuje jednej osoby.

Przybyłe na miejsce zdarzenia zstępy straży pożarnej musiały zorganizować akcję gaśniczą i poszukiwawczą osoby zaginionej. Podawano prądy gaśnicze w natarciu i obronie przyległych obiektów tartaku, odnaleziono osobę zaginioną, której nalezało udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie przekazać ją przybyłym na miejsce pożaru służbom medycznym.

Scenariusz ćwiczeń ujętych w planie pracy Komendy Powiatowej PSP w Świdwinie na rok 2015 zakaładał doskonalenie działań taktyki pożarniczej głownie przez jednostki OSP, które jako pierwsze dojeżdżają na miejsce działań i na których to spoczywa organizacja działań ratowniczych w początkowej fazie (rozpoznanie i ocena sytuacji, wspólpraca z osobą kierującą działaniami z ramienia zakładu). Celem zorganizowanych ćwiczeń było ponadto doskonalenie organizacji zaopatrzenia wodnego przy pożarach o dużej kubaturze, współpraca jednostek ochotniczych z jednostką Państwowej Straży Pożarnej, organizacja łaczności na potrzeby akcji. Po skończonych ćwiczeniach dokonano podsumowania i oceny ćwiczeń.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Dariusz Borek